Gospodarka i choroby pasieczne




Zgnilec amerykański - a fachowo zgnilec złośliwy, jest jedną z najgroźniejszych chorób pszczół. Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.
Zgnilec europejski (kiślica) - jest zakaźną i zaraźliwą chorobą przewodu pokarmowego czerwiu otwartego i zasklepionego, wywoływaną przez wiele gatunków bakterii.Do zakażenia dochodzi na skutek karmienia czerwiu zanieczyszczoną bakteriami mieszaniną miodu i pyłku. Przeobrażające się larwy wydzielają ciecz, w której znajdują się duże ilości zarazków i rozprowadzają ją na ścianach komórek. Pszczoły wychowywane później w takich plastrach zakażają się drogą doustną w momencie wygryzania, a gdy po paru dniach stają się karmicielkami, przekazują zarazki wraz z mleczkiem młodym larwom. Od momentu zakażenia młodszych larw choroba zaczyna się gwałtownie szerzyć.
Nosema Apis i Nosema Ceranae - Pierwotniaki i spory wywołują niedożywienie i biegunkę tym samym doprowadzając je do osłabienia. Otwiera to drogę innym, znacznie poważniejszym chorobom takim jak wirus choroby czarnych mateczników, wirus Y pszczół i wirus włókienkowy. Pogarszają one znacznie przebieg choroby. Bardzo chore pszczoły zamierają wczesną wiosną, zanim wychowają młode, dlatego dochodzi do ginięcia rodzin. Nie jest trudna do wyleczenia.
Warroza - Jest to choroba wywoływana przez roztocz Warroa Destructor. Larwa porażona przez kilka samic Varroa nie rozwija się prawidłowo i wychowana z niej pszczoła będzie miała niedorozwinięte skrzydła, odnóża i mniejszy odwłok lub też zemrze. Obecnie jest ona uznawana za najgroźniejszą chorobę pszczół na całym świecie.
Mały chrząszcz ulowy - to łac.Aethina tumida odkryta dopiero w 1998r. Dotychczas nie odnotowano jego obecności w Polsce.Dorosły żuk jest ciemno brązowy lub czarny,długości ok 5 mm. Posiada 3 pary nóg. Żeruje w ulach i magazynach żywiąc się czerwiem pszczelim,miodem, pyłkiem, woskiem. Objawami zarażenia jest np. występowanie odchodów larw w miodzie, fermentacja miodu w plastrach oraz masowe niszczenie plastrów miodu.
Stronę wykonał: szymon.o@interia.eu